Configurable input/output
compact design with minimal space occupation
optional dust cover
| Protocol | PROFINET |
| Max. Number of IO Modules | Determined by master station |
| Data Transfer Medium | Ethernet CAT5 Cable |
| Bus Interface | 2×RJ45 |
| Data Transfer Rates | 100Mbps |
| Distance Between Stations | ≤100m (between stations) |
| Power Supply | 24VDC (20.4V~28.8V) |
| Current Consumption | 50mA |
| Weight | 210g |
| Module Size | 182×57.3×34mm |
| Protect. Class | IP20 |
| Operating Temperature | -20℃~+60℃ |
| Storage Temperature | -40℃~+80℃ |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Nominal Voltage | 24VDC (20.4V~28.8V) |
| Number of Inputs | 16 |
| Transistor Polarity | PNP |
| Input Current | 4mA/ch (24VDC) |
| Electrical Isolation | 500VAC |
| Indicator | Green LED |
| "0" Signal Voltage | -3V~+5V/0.9mA or below |
| “1” Signal Voltage | 15V~30V/2.1mA or above |
| Input Filter | No filter, 0.1ms, 0.2ms, 0.5ms, 1ms, 2ms, 3ms (factory default), 4ms...18ms, 19ms, 20ms |
| Nominal Voltage | 24VDC (20.4V~28.8V) |
| Number of Outputs | 16 |
| Transistor Polarity | PNP |
| Load Type | Resistive, inductive, lamp loads |
| Max. Output Current | Max: 0.5A/channel, 6A/16 channels |
| Port Protection | Short-circuit protection (auto-recovery) |
| Electrical Isolation | 500VAC |
| Indicator | Green LED |