Supports broadcast storm suppression function
Alarm contact: Relay output, supports one normally open (NO) and one normally closed (NC) circuit with 1A @ DC24V
Supports DC9~56V wide voltage power supply, overall power consumption ≤8W
Complies with industrial-grade operational standards, with an average MTBF (Mean Time Between Failures) of over 300,000 hours
| Bus Connection | 16×RJ45 |
| RJ45 Port | 10/100/1000BaseT (X) automatic detection, full/half duplex MDI/MDI-X adaptive |
| Input Voltage | DC9~56V |
| Weight | 1000g |
| Module Size | 154x127x54mm |
| Protect. Class | IP40 |
| Operating Temperature | -40℃~+80℃(-40℉~176℉) |
| Storage Temperature | -40℃~+85℃(-40℉~185℉) |
| Relative Humidity | 5%~95%, no condensation |
| Installation method | DIN card rail type, wall mounted installation |
| Network Protocol | IEEE802.3、IEEE802.3u、IEEE802.3ab |
| Transmission Mode | store and forward |
| MAC address | 8K |
| Cache | 4.1Mbit |
| Backplane bandwidth | 52G |
| Exchange Delay | ≤7μs |
| Power consumption | <8W |
| Input terminal | Phoenix terminal |
| Dual power redundancy | support |
| Overcurrent protection | Support built-in overcurrent 4.0A protection |
| Reverse Protection | support |
| Casing | IP40 protection rating, reinforced aluminum alloy casing |
| Cooling method | Natural cooling, fanless |
| Mean Time Between Failures | 300000 hours |
| Warranty | 5 years |