Supports full-duplex or half-duplex modes with auto-negotiation capability
IP40 protection rating
network ports feature auto MDI/MDIX
complies with industrial-grade operational standards with an MTBF exceeding 100,000 hours
| Bus Connection | 8×RJ45 |
| RJ45 Port | 10/100/1000BaseT (X) automatic detection, full/half duplex MDI/MDI-X adaptive |
| Input Voltage | DC9~52V |
| Weight | 300g |
| Module Size | 140×103×34.6mm |
| Protect. Class | IP40 |
| Operating Temperature | -40℃~+80℃(-40℉~176℉) |
| Storage Temperature | -40℃~+85℃(-40℉~185℉) |
| Relative Humidity | 5%~95%, no condensation |
| Installation method | DIN card rail type, wall mounted installation |
| Network Protocol | IEEE802.3 10BASE-T;100BASE-T IEEE802.3i 10Base-T;IEEE802.3u; IEEE802.3x |
| Transmission Mode | store and forward |
| MAC address | 2K |
| Cache | 768kbit |
| Backplane bandwidth | 1.6G |
| Exchange Delay | ≤10μs |
| Power consumption | <3W |
| Input terminal | Phoenix terminal |
| Dual power redundancy | support |
| Overcurrent protection | Support built-in overcurrent 4.0A protection |
| Reverse Protection | support |
| Casing | IP40 protection rating, aluminum plate/aluminum alloy enclosure |
| Cooling method | Natural cooling, fanless |
| Mean Time Between Failures | 100000 hours |
| Warranty | 3 years |