Complete range of I/O types, capable of integrating various digital, analog, and other modules
DI/DO can be configured via DIP switches, or automatically adapted based on the wiring method
Comprehensive indicator light design allows module status to be clearly visible at a glance
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT CAT5 S/FTP cable |
| Bus Interface | 2*RJ45 |
| Data Transfer Rates | 100Mbps |
| Distance Between Stations | ≤100m (station-to-station distance) |
| Power Supply | 电源 24VDC(20V~24V) |
| Current Consumption | 20mA |
| Weight | 180g |
| Module Size | 146×75×32.8mm |
| Protect. Class | IP20 |
| Operating Temperature | -20°C~+60°C |
| Storage Temperature | -40°C~+80°C |
| Relative Humidity | 95%, non-condensing |
| Module Abnormality Self-Recovery | Supported |
| diagnosis | Supported |
| Alarm | Supported |
| Firmware Upgrade | Supported |
| Sampling Rate (All Channels) | ≤1ksps |
| Input Filtering | Supported |
| Smooth Series | 1~200 |
| Channel Response Time | 1ms/8ch |
| Power consumption | 0.48W |
| Analog Inputs | 8 |
| Analog Outputs | 8 |
| Signal Voltage/Current | 30V |
| Resolution | 16bits |
| Conversion Time | 1ms/4ch |
| Accurate | ±0.1% at 25°C, ±0.3% over the full temperature range |
| Input Resistance | ≥47kΩ |
| Electrical Isolation | 500VDC |
| Indicator | Green LED |
| Signal Type | Single-ended signal |
| Measuring Range | Disable, 0V~10V, 0V~5V, 1V~5V, 0mA~20mA, 4mA~20mA (range adjustable, default is 0V~10V) |
| Load Impedance | ≥2kΩ (for 1kΩ: accuracy 0.3% at 25°C, ±0.5% over full temperature range) |