Complete range of I/O types, capable of integrating various digital, analog, and other modules
DI/DO can be configured via DIP switches, or automatically adapted based on the wiring method
Comprehensive indicator light design allows module status to be clearly visible at a glance
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT CAT5 S/FTP cable |
| Bus Interface | 2×RJ45 |
| Data Transfer Rates | 100Mbps |
| Distance Between Stations | ≤100m (station-to-station distance) |
| Power Supply | 24VDC(20V~24V) |
| Current Consumption | 18mA |
| Weight | 130g |
| Module Size | 95.3×75×32.8mm |
| Protect. Class | IP65 |
| Operating Temperature | -20°C~+60°C |
| Storage Temperature | -40°C~+80°C |
| Relative Humidity | 95%, non-condensing |
| Module Abnormality Self-Recovery | Supported |
| diagnosis | Supported |
| Alarm | Supported |
| Firmware Upgrade | Supported |
| Isolation Method | Optocoupler isolation |
| Power consumption | 0.432W |
| Nominal Voltage | 24VDC(20.4V~28.8V) |
| Number of Outputs | 16 |
| Transistor Polarity | NPN |
| Load Type | Short-circuit protection (auto-recovery mechanism) |
| Max. Output Current | Max:0.5A |
| Port Protection | Short-circuit protection (auto-recovery mechanism) |
| Electrical Isolation | 500VAC |
| Indicator | Green LED |
| Output Voltage Drop | <1V |
| Leakage Current | <10uA |
| Reaction Time | <150us |