Complete range of I/O types, capable of integrating various digital, analog, and other modules
DI/DO can be configured via DIP switches, or automatically adapted based on the wiring method
Comprehensive indicator light design allows module status to be clearly visible at a glance
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT CAT5 S/FTP cable |
| Bus Interface | 2×RJ45 |
| Data Transfer Rates | 100Mbps |
| Distance Between Stations | ≤100m (station-to-station distance) |
| Electrical Isolation | Optocoupler isolation |
| Power Supply | 24VDC(20V~24V) |
| Current Consumption | 12mA |
| Weight | 130g |
| Module Size | 95.3×75×32.8mm |
| Protect. Class | IP65 |
| Operating Temperature | -20°C~+60°C |
| Storage Temperature | -40°C~+80°C |
| Relative Humidity | 95%, non-condensing |
| Module Abnormality Self-Recovery | Supported |
| diagnosis | Supported |
| Alarm | Supported |
| Firmware Upgrade | Supported |
| Nominal Voltage | 24VDC (20.4V~28.8V) |
| Number of Inputs | 16 |
| Transistor Polarity | NPN/PNP |
| Input Current | ≤12mA |
| Electrical Isolation | 500VAC |
| Indicator | Green LED |
| "0" Signal Voltage | -3V~+5V/0.9mA or below |
| “1” Signal Voltage | 11V~30V/2.1mA or above |
| Input Filter | No filter, 0.1ms, 0.2ms, 0.5ms, 1ms, 2ms, 3ms (default), 4ms...18ms, 19ms, 20ms |
| Isolation Method | Optocoupler isolation |
| Reaction Time | <50us |
| Input Impedance | 5.4KΩ |
| Power consumption | 0.288W |